خانه / اخبار / اخبار داخلی / جشنواره کسب و کار کامپوزیت

جشنواره کسب و کار کامپوزیت

نخستین جشنواره کسب و کار کامپوزیت در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران برگزار شد.

بسپار می‌نویسد: در ابتدای مراسم دکتر نکومنش رئیس پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران ضمن خوشامدگویی به حضار، خاطرنشان کرد 40 درصد بیکاران در ایران فارغ التحصیلان دانشگاه ها و موسسات هستند که باید برایشان فکری کرد.

سپس دکتر ابراهیم زاده دبیر اجرایی جشنواره گفت: از طرح های واصل شده 16 طرح مورد تأیید قرار گرفتند که از نظر علمی و اقتصادی بررسی شدند و 10 طرح امروز ارائه می شود. همچنین وی ذکر کرد که یکی از اهداف ما معرفی فناوری های جدیدتر به صنعت کامپوزیت کشور است.

بعد از آن، دکتر شکریه دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته در سخنرانی خود از موانع و چالش های محققین از ایده تا تولید صحبت کرد و ارائه ای از چگونگی خلق ایده تا عملی شدن طرح داد. وی خاطرنشان کرد محققین ما با بازار و مسائل مرتبط با آن آشنا نیستند و ادبیات بورس را نمی دانند از سوی صنعت گران باید ریسک به خطر اندازی سرمایه خود را داشته باشند و بخش تحقیق و گسترش شرکت خود را توسعه دهند.

همچنین دکتر رضادوست عضو هیات علمی پژوهشگاه پلیمر از بازار کامپوزیت و پتانسیل آن در بخش های مختلف ارائه ای دادند. وی درباره جایگاه ویژه کامپوزیت‌ها در صنعت ساخت در جهان گفت و اشاره کرد که کامپوزیت ها در صنعت ساختمان در بسیاری از موارد می توانند جایگزین مصالح دیگر شوند به عنوان مثال ساندویچ پنل و عایق‌های کامپوزیتی را نام بردند که می‌توانند جایگزین یا مکمل مصالح موجود در بخش ساخت و ساز شوند. همچنین ضایعات بخش کشاورزی که بستر بسیار خوبی برای کار کردن هستند.

در طول برگزاری جشنواره 10 طرح توسط محققین ارائه شد تا صنعت گران و سرمایه گذاران بتوانند با آن طرح ها آشنا شوند و پس از بررسی علمی و توجیه اقتصادی طرح ها با محققین آن ها وارد مذاکره و چه بسا وارد همکاری شوند. در پایان مراسم سه طرح توسط هیئت داوران به عنوان طرح برگزیده انتخاب شد و تقدیر و تشکر به عمل آمد.

همچنین پژوهشگاه پلیمر برای حمایت جداگانه از این سه محقق برگزیده نفری 2 میلیون بابت انجام کار تحقیقاتی در آزمایش های پژوهشگاه پلیمر به عنوان جایزه اهدا کرده است.

برگزیده اول طرح چوب مصنوعی تهیه شده از ضایعات نخل خرما و بایندر فنولی با 64 امتیاز، برگزیده دوم طرح طراحی و ساخت انواع قطعات کامپوزیتی پیشرفته با استفاده از تکنولوژی بریدینگ با 61 امتیاز و برگزیده سوم طرح نانوکامپوزیت پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا ضدخوردگی، ضدحریق و ضدانفجار با 60 امتیاز بوده است.

حتما ببینید

فرخوان دومین جشنواره کسب و کار کامپوزیت ایران

بسمه تعالی اعضای محترم هیات علمی دانشجویان ارجمند کارشناسی ارشد و دکتری فعالان حوزه صنعت …